Czy warto założyć własną firmę?

Czy warto założyć własną firmę?Czy warto założyć własną firmę? Zamiast narzekać na wysokie podatki i złego szefa możesz założyć działalność gospodarczą. Zamiast starać się o etat możesz podpisać kontrakt i świadczyć pracodawcy usługi jako oddzielna firma. Dowiedz się jakie ma to zalety i wady.

Większość ludzi na określenie „własna firma” kiwa głową i mówi: trzeba mieć pieniądze, pomieszczenie i wiele innych rzeczy, żeby ją założyć. I tu się mylą – wystarczy przeczytać ten tekst, by dowiedzieć się, jak nie mając wiele więcej, niż kompetencje i wiedzę, pracować we własnej firmie.

Zacznijmy od tego, że zamiast zwykłej stałej umowy pracodawca może Cię zatrudnić jako firmę. Trzeba tylko dogadać się i dobrze wynegocjować swój kontrakt. Coraz częściej to właśnie młodzi ludzie myślą o takim rozwiązaniu, zakładając własną działalność gospodarczą. Dlaczego tak jest? Denerwujące może być, gdy Twój pracodawca nie chce płacić ZUS i wciąż zatrudnia Cię na umowę zlecenie lub o dzieło. Zakładając działalność gospodarczą sam będziesz opłacał składki ZUS.

Czy istnieją jakieś plusy takiego rozwiązania? Czy nie pozbawiasz się przywilejów socjalnych oraz praw związanych z ochroną pracownika? Jedni mówią, że w dzisiejszych czasach liczy się bezpieczeństwo socjalne, a drudzy zastanawiają się czy nie lepiej jest spróbować działać na własną rękę.

Wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Plusy własnej firmy Minusy firmy
Płacisz minimalną składkę ZUS. Czysty zysk przy dochodach powyżej 60% średniej krajowej. Pracownicy etatowi mają zwolnione z ZUS pensje powyżej 2,5 średniej krajowej. Wprawdzie składka ZUS jest mała, ale i przyszła emerytura niewielka, pamiętaj więc o inwestowaniu pieniędzy zaoszczędzonych na ZUS-ie.
Składka na kasę chorych jest mała. Pamiętaj jednak, że w razie choroby dostaniesz z ZUS małe pieniądze i to dopiero po 180 dniach od zgłoszenia działalności gospodarczej. W razie choćby jednodniowego opóźnienia w opłacaniu składki, 180-dniowa karencja zaczyna obowiązywać od nowa.
Możesz sporo zaoszczędzić na podatkach i odzyskać VAT. Najbardziej opłacalne może być opodatkowanie w formie karty podatkowej, ale prawo do tego mają nieliczni. Istnieje możliwość wybrania ryczałtu podatkowego. Warto jednak rozważyć wybranie opodatkowania na warunkach ogólnych – daje to możliwość wrzucenia różnych wydatków w koszty. Zniechęcające są formalności, konieczność śledzenia przepisów, prowadzenia książki przychodów i rozchodów (czy innej formy ewidencji) i comiesięcznego wysyłania formularzy do urzędu skarbowego oraz ZUS. Możesz to wszystko powierzyć księgowej, ale ta z reguły żąda przynajmniej 100 zł/miesiąc w zależności od ilości faktur.
Możesz odliczać koszty utrzymania samochodu prywatnego (paliwo, naprawy, ubezpieczenie) – ale w ramach limitu kilometrowego. Musisz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i wpisywać, kiedy dokąd, w jakim celu i jak daleko pojechałeś.
Możesz odliczyć część kosztów utrzymania mieszkania (ale w rozsądnych proporcjach, wynikających np. z przeznaczenia na działalność gospodarczą określonej powierzchni). Fiskus może zakwestionować część wydatków, poza tym od powierzchni przeznaczonej na biznes może naliczyć wyższy podatek od nieruchomości.
Możesz wrzucić w koszty telefon i inne wydatki, np. komputer, laptop. Będziesz musiał udowodnić, że poniosłeś je w celu uzyskania przychodu. Pomocne może tu być odpowiednie wypisywanie faktur i sprytne opisanie przedmiotu działalności gospodarczej.
Sporo zyskujesz, głównie na podatkach i ZUS. Tracisz jednak bezpieczeństwo socjalne, np. pracodawca może opóźniać przelewy (pensje mają pierwszeństwo, faktury – nie zawsze). W razie konfliktu z pracodawcą możesz dochodzić swoich praw tylko przed sądem cywilnym. Pracownik ma większe uprawnienia i wyciśnie co jego przed sądem pracy. Nie masz prawa do płatnego urlopu, ale możesz je zapisać w kontrakcie. Zapisz też w kontrakcie prawo do wystawienia pełnej lub 80% faktury w razie choroby.