Czy warto inwestować w złoto?

Czy warto inwestować w złoto?Czy warto inwestować w złoto? Należy podkreślić, że inwestorzy stosują złoto głównie jako część swoich inwestycji i raczej nie inwestują tylko w jeden sposób. Złoto to oczywiście produkt o sporej stopie zwrotu, jednak jego kondycja i ceny obecnie nieco zniechęcają, bo nie da się zarobić na sprzedaży tyle, ile dałoby się uzyskać jeszcze np. rok temu. Według analityków firmy Goldman Sachs w 2016 roku cena uncji złota będzie wynosić około 1750 dolarów, ostrzegając w ten sposób inwestorów o pogarszającej się relacji zysku do ryzyka. Od dwóch lat skala wzrostu cen złota ma tendencję malejącą. Okazuje się, że nawet kilkunastoletni trend kiedyś musi się skończyć. Dużo wskazuje na to, iż posiadacze złota będą musieli się przygotować na gorsze czasy. Natomiast osoby chętne na kupno tego kruszcu będą mogli zacząć polowanie na okazję.

Inwestowanie w złoto

Kupno złota jest raczej bliższe bezpiecznemu oszczędzaniu niż inwestowaniu. Wydaje się, że warto inwestować w złoto kiedy chcemy pieniądze chronić przed inflacją. Inwestycja staje się sensowna w momencie, kiedy możemy te pieniądze zamrozić na dłuższy czas i czekać dłuższy czas na wzrost cen. Bo jeśli nie będziemy pewni, iż pieniądze w ‚złocie’ mogą trochę poleżeć, możemy stracić na takiej inwestycji.

Czy warto inwestować w złoto i jak wybierać sztabki oraz monety?

czy opłaca się inwestować w złoto dzisiajPrzy kupnie złota należy pamiętać, że sztabki łatwiej podrobić niż monety stąd wydają się one być dużo atrakcyjniejszą formą złota, a poza tym mają wartość kolekcjonerską. Nie warto jednak inwestować w jakieś numizmaty z kosmiczną ceną ani produkty Mennicy Polskiej czy monety z NBP. Warto raczej skupić się wyłącznie na monetach bulionowych, które u nas są jednak dość drogie: krugerrandy, liście klonowe, britannie, filharmoniki, amerykańskie orły. Więc czy opłaca się inwestować w złoto obecnie? Generalnie tak, ale inwestycje w złoto traktowane powinny być bardziej długoterminowo czy nawet po prostu jako zabezpieczenie części kapitału w postaci szlachetnego kruszcu.
Drugą istotną sprawą jest fakt, że szlachetne kruszce przydać się mogą w czasach silnego kryzysu lub wojny. Jeśli siła nabywcza pieniądza papierowego znacznie spadnie to złoto powinno zachować swoją cenę. Wiadomo to na podstawie przekroju cen tego cennego kruszcu na przestrzeni wieków.
Inwestycja w złoto daje raczej dobrą perspektywę na spokojną emeryturę niż szybki zysk za rok czy kilka lat.