Czy warto formatować komputer?

Czy warto formatować komputer?Czy warto formatować komputer? W czasach, gdy królowały Windows XP albo wcześniejsze wersje systemów operacyjnych, które wyczarował dla nas Bill Gates to format komputera bywał częstą zabawą. Niektórym mniej rozgarniętym zdarzało się robić to nawet kilka razy do roku. Przypuszczalnie dzisiaj też są tacy, korzystający z nowych OSów (Windows 7, 8 czy Linux), którzy muszą formatować komputer rocznie co najmniej raz. Wszystko dlatego, że instalują mnóstwo programów i gier, co z czasem zaczyna obciążać komputer na tyle, że działa on znacznie wolniej niż powinien. I wtedy zostaje albo próba oczyszczania dysku czy odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji albo w ostateczności format komputera.

czy warto formatować komputer lub laptop
http://www.freeimages.com/photo/1432157

Formatowanie ma to do siebie, że potem trzeba wszystko instalować od nowa. Warto mieć dysk podzielony na partycje, aby formatować tylko ten dysk, na którym mamy zainstalowany system operacyjny. Nie każdy jednak wie, że to instalowanie programów po formacie można przyśpieszyć. Zamiast spędzać dzień lub dwa na instalowaniu wszystkiego (system i wszystkie programy) od początku wystarczy użyć aplikacji Acronis True Image. Jak użyć tego programu? Ja zrobiłem tak. Przy instalacji Windowsa podzieliłem dysk na 3 partycje: C (system i parę programów: 120 GB), D (programy: 300 GB), E (dane: 500 GB). Możesz dać trochę więcej miejsca na dysku C na system np. 150 GB, bo widzę, że po roku od instalacji zostało mi około 30 GB miejsca. Po zainstalowaniu Windows 7 zainstalowałem również wszystkie programy jakie uznałem, że będą mi potrzebne (np. GIMP, Adobe Reader, Winamp, AllPlayer, DVDVideoSoft Free Studio, Apache Open Office, Firefox, Chrome, Avast, MalwareBytes itd). Najważniejsze to oczywiście zainstalować program antywirusowy, a reszta wedle uznania. Po skończeniu zainstalowałem wspomniany program Acronis, którym można wykonać backup całych dysków wraz ze wszystkimi programami. Jest to wersja trial, która wygasa po kilku miesiącach, ale nadal działa odzyskiwanie. Tak więc zrobiłem sobie backup tego świeżo zainstalowanego systemu wraz z zainstalowanymi wszystkimi programami, czyli dysk C i D. Dodatkowo trzeba wypalić sobie płytę uruchamiającą Acronis z napędu optycznego. W przypadku, gdy będziesz musiał zrobić format dysku to bez problemów odtworzysz sobie system wraz ze wszystkimi programami w godzinę.

Nie robiłem formatu komputera od roku. Znajomy zrobił pierwszy format dopiero po 4 latach, a to tylko dlatego, że padł mu dysk. W jaki sposób dbać o komputer, aby nie musieć robić formatu co kilka miesięcy? Ja robię to tak, że nie instaluję zbędnych programów ani gier, z niewiadomych źródeł. Zawsze mam uruchomiony program antywirusowy oraz czasami sprawdzam dyski programem wyłapującym malware. Poza tym nie przeglądam nieznanych mi stron z treściami dla osób powyżej 18 lat. Tak więc czy warto formatować komputer? Tak, jeśli widzisz, że działa coraz wolniej. Ale po instalacji wszystkich programów od nowa polecam zastosować mój sposób z backupem dysków, bo to duża oszczędność czasu.