Czy można biegać codziennie?Czy można biegać codziennie? Jeśli zacząłeś lub zaczęłaś trenować bieganie na poważnie to takie pytanie może Ci w końcu przyjść do głowy. Osobiście choć biegam ostatnio rzadziej na rzecz częstszej jazdy rowerem to postaram się przedstawić i uzasadnić swoje zdanie na ten temat. Otóż z lektury różnych pism i książek sportowych wiem, że nawet zawodowi sportowcy miewają dni odpoczynku od biegania czy jazdy rowerem. Dla przykładu kolarze jadący w 21 etapowym wyścigu takim jak Tour de France mają dwa dni odpoczynku w trakcie jego trwania przez 3 tygodnie lipcowe. Nie znaczy to jednak, że kolarze nie siadają na rower w te dni wolne. Jeżdżą po prostu wtedy z o wiele mniejszym natężeniem. A jeżdżą po to, aby nie stracić rytmu wyścigowego i móc wrócić bez odczucia szoku na trasę tego najcięższego wyścigu kolarskiego.

Czytałem kiedyś dzienniki treningów osób, które przygotowywały się do maratonu rowerowego dookoła Polski, którego trasa wynosiła 3000 kilometrów. Ci amatorzy przejeżdżali podczas tego maratonu średnio 300 km dziennie tak, aby ukończyć go w 10 dni. Każdy kto kiedykolwiek jeździł rowerem w dłuższe trasy to wie, że pokonywanie takich dystansów dzień w dzień to nie jest beztroska zabawa. Osoby biorące udział w maratonie przygotowywały się do niego przez kilka miesięcy jeżdżąc praktycznie codziennie po co najmniej 200 km. Nie każdy oczywiście mógł sobie pozwolić na poświęcanie tyle czasu na treningi, ale Ci najlepsi zawodnicy tak.

Ale co to ma wspólnego z pytaniem czy można biegać codziennie? Trochę wspólnego ma, bo jazda rowerem i bieganie ma ze sobą wiele wspólnego. Obie dyscypliny należą do sportów wytrzymałościowych i cechują się wysiłkiem aerobowym. Osobiście to przygotowując się przez dwa miesiące do mojego pierwszego wyścigu biegowego nie trenowałem codziennie. Wolałem dać swojemu organizmowi możliwość regeneracji przez przynajmniej jeden dzień. Z tym że codziennie i tak szybkim chodem przemierzałem dziennie około 2 kilometrów w drodze z i do pracy. Tak więc pewien stopień wysiłku utrzymywałem codziennie, a treningi biegowe wykonywałem 3 – 4 razy w tygodniu. Moim zdaniem jest to rozwiązanie idealne dla kogoś kto nie zajmuje się bieganiem na wyższym amatorskim poziomie lub zawodowo.

Czy można jeździć rowerem codziennie?

Ostatnio testowałem też na sobie możliwość codziennej jazdy rowerem. Co się okazało? Jednego dnia przejechałem 40 kilometrowy odcinek trasy najszybciej jak potrafiłem, aby ustalić swój rekord średniej prędkości. Gdy kolejnego dnia wsiadłem ponownie na rower to byłem w stanie jechać z o wiele mniejszą intensywnością. Oczywiście wszystko zależy od stopnia wytrenowania i niektórzy są w stanie jeździć tak dzień w dzień, ale fakt pozostaje faktem. Regeneracja jest potrzebna, bo inaczej zamiast poprawiać wyniki to będziesz słabnąć. Wracając do wątku jazdy rowerem to dwa dni później znowu wsiadłem na rower by ponownie spróbować poprawić swój wynik. I udało się! Dzień wcześniej jednak nie byłbym w stanie tego dokonać z powodu niewystarczającego okresu odpoczynku między jednym, a drugim wysiłkiem.

Dla tych, którzy lubią biegać polecam pomiędzy kilka treningów biegowych w tygodniu wpleść sobie dni, podczas których wsiądziecie na rower, aby spokojnie pojeździć lub zróbcie sobie dni całkiem wolne od wszelkiego wysiłku. I oczywiście nie należy zapominać by zawsze zjadać posiłek po pół godzinie od momentu zakończenia treningu.